Blog (auf Englisch)

Summer cocktails

Cocktails in Vinohrady (EN)

Miss Sophie has prepared a small list of bars in our favourite district - Vinohrady, an elegant residential area with breathtaking Neo-Renaissance, Art Nouveau and Baroque architecture with gorgeous green spaces that we call home.

Taste of Vinohrady with Miss Sophie (CS)

Je nám jasné, že když se ocitnete v jiném městě, automaticky hledáte místa, kde se budete cítit dobře, zažijete skvělý servis a pochutnáte si na vynikajícím jídle. Tradiční česká kuchyně je, především pro zahraniční návštěvníky, stále na “to-do” listu, ale tentokrát jsme si připravili doporučení trochu jiných bister, kaváren a míst kam zaskočit třeba na oběd - a to vše na krásných Vinohradech, oblíbené čtvrti slečny Sophie. Věřte, že Sophie je hodně vybíravá, takže se můžete vsadit, že její výběr vás nezklame.

Christmas in Olomouc (EN)

The Olomouc Christmas markets take over the stunning Upper and Lower squares (Horní and Dolní namestí in Czech) in the heart of the city center come November 24th. Stalls full of hand made gifts, treats, food and drinks wrap around the centered town hall, UNESCO Trinity Column as well as the baroque fountains - all which give Olomouc it's fame.