Blog

Summer cocktails

Cocktails in Vinohrady

Miss Sophie has prepared a small list of bars in our favourite district - Vinohrady, an elegant residential area with breathtaking Neo-Renaissance, Art Nouveau and Baroque architecture with gorgeous green spaces that we call home.

Miss Sophies Olomouc building

Miss Sophie’s Olomouc a Sophie’s Cafe jsou krajskou památkou roku 2017 (CZ)

V soutěži o památku roku si člověk nejspíš představí zámek, kostel, muzeum nebo radnici, ale hotel? Olomoucké Miss Sophie's se podařilo na tento žebříček dostat a zrekonstruovaná budova hotelu získala rovnou ocenění Památka roku 2017 Olomouckého kraje. Sláva vítězům, čest všem poraženým kostelům a zámkům.

Taste of Vinohrady with Miss Sophie (CZ)

Je nám jasné, že když se ocitnete v jiném městě, automaticky hledáte místa, kde se budete cítit dobře, zažijete skvělý servis a pochutnáte si na vynikajícím jídle. Tradiční česká kuchyně je, především pro zahraniční návštěvníky, stále na “to-do” listu, ale tentokrát jsme si připravili doporučení trochu jiných bister, kaváren a míst kam zaskočit třeba na oběd - a to vše na krásných Vinohradech, oblíbené čtvrti slečny Sophie. Věřte, že Sophie je hodně vybíravá, takže se můžete vsadit, že její výběr vás nezklame.

Christmas in Olomouc

The Olomouc Christmas markets take over the stunning Upper and Lower squares (Horní and Dolní namestí in Czech) in the heart of the city center come November 24th. Stalls full of hand made gifts, treats, food and drinks wrap around the centered town hall, UNESCO Trinity Column as well as the baroque fountains - all which give Olomouc it's fame.

How to Enjoy the Holidays in Prague

There is something about Prague covered in snow, lit up with holiday lights, with lively squares full of Christmas treats that make this city feel even more special around the holidays.

Local’s Guide to Farmers’ Markets

If you are determined to explore Prague as a local, farmers’ markets are something not to be missed. There are several scattered all over the city, big and small, each with some unique quality.